Innowacje w roku szkolnym 2024/2025
Innowacja Pedagogiczna:
programowo – metodyczna
„Bajkowy świat emocji - bajkoterapia”
Innowacja jest skierowana do uczniów klas I-III. Działania innowacyjne mają na celu wspieranie dzieci w nauce rozpoznawania i wyrażania emocji, a zwłaszcza tych trudnych w odczuwaniu. Dzieci mogą nauczyć się, jak radzić sobie z trudnymi uczuciami, jak wyrażać radość, smutek, złość, strach i zaufanie oraz uczyć się jak budować relacje oparte na zrozumieniu i empatii. Poprzez zabawy, rozmowy i codzienne doświadczenia, dzieci będą mogły rozwijać inteligencję emocjonalną, która jest niezbędna do szczęśliwego i spełnionego życia.
Bajkoterapia polega na wykorzystywaniu specjalnie wyselekcjonowanych bajek i baśni w celach terapeutycznych, edukacyjnych i relaksacyjnych. Celem jest uspokojenie, zredukowanie problemów emocjonalnych oraz wspieranie dzieci w trudnych sytuacjach. Zajęcia połączone z warsztatami uczą również wartości moralnych, pomagają poradzić sobie z nieśmiałością, a także różnymi rodzajami lęku (przed ciemnością, dentystą, nowymi wyzwaniami). Dodatkowo zwiększają poczucie własnej wartości oraz rozwijają kreatywność.
Innowacja obejmuje pięć głównych emocji: strach, smutek, złość, radość i zaufanie. Każda lekcja jest oparta na specjalnie dobranej bajce terapeutycznej, która ilustruje daną emocję
i sposób radzenia sobie z nią.
-
Strach
-
Smutek
-
Złość
-
Radość
-
Zaufanie
Innowacja będzie realizowana podczas zajęć świetlicowych oraz bibliotecznych.
Nauczyciele realizujący innowację:
Ewa Jaruszowic i Adrianna Robakowska
Innowacja pedagogiczna: „Z Tomatisem mówię lepiej”
Adresatami innowacji są uczniowie oraz dzieci przedszkolne ZSP im. Jana Pawła II w Boruszowicach zakwalifikowane do terapii logopedycznej ze względu na trudności związane z płynnością mowy.
Metoda A. Tomatisa to narzędzie uzupełniające ćwiczenia słuchowe związane z profilaktyką oraz terapią logopedyczną. Alfred Tomatis twierdził, że „mówimy uszami“. Możemy powtórzyć jakiś dźwięk tylko wtedy, gdy go prawidłowo odbieramy i analizujemy. Sposób, w jaki ucho i mózg odbierają komunikat dźwiękowy, determinuje sposób jego głosowego odtworzenia. Umiejętność słuchania odgrywa więc zasadniczą rolę w percepcji mowy a zaburzenia uwagi słuchowej mogą przyczyniać się do rozwoju problemów z mową.
Wykorzystanie metody Tomatisa w terapii logopedycznej dotyczy zaburzeń komunikacji językowej, w których ograniczenie percepcji dźwięków mowy wpływa na nabywanie umiejętności językowych.
Celem innowacji jest poprawa płynności mowy ucznia z problemem jąkania się, stymulacja lewej półkuli mózgu z ośrodkiem mowy i myślenia, poprawa funkcjonowania emocjonalnego i procesów komunikacyjnych.
Innowacja będzie realizowana w ramach zajęć logopedycznych i zajęć z pedagogiem. W ramach pracy indywidualnej będą przeprowadzane ćwiczenia logopedyczne odpowiednie dla rodzaju dysfunkcji oraz będzie odbywał się trening słuchowy Tomatisa – faza bierna z elementami fazy aktywnej.
Innowacja realizowana przez Aleksandrę Gołkowską i Iwonę Pilc
"Nasze spotkania z Piaskowym Wilkiem" – innowacja pedagogiczna
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie klasy 5 będą uczestniczyć w innowacyjnym projekcie pedagogicznym „Nasze spotkania z Piaskowym Wilkiem”. Celem projektu jest rozwijanie mocnych stron dzieci, poprawa ich komunikacji oraz pogłębianie umiejętności emocjonalnych i społecznych. Projekt prowadzony będzie przez zespół nauczycieli: Adriannę Robakowską (język polski), Marię Kolmetz (psycholog), Elżbietę Wychowaniec (wychowawczyni klasy 5, język angielski) oraz Aleksandrę Gołkowską (pedagog szkolny).
Innowacja opiera się na metodzie „uczenia się przez teatr”, inspirowanej projektem „Theatre” realizowanym w ramach programu Leonardo da Vinci. Zajęcia będą oparte na pracy z książką Åsy Lind „Piaskowy Wilk” oraz twórczych technik, które pomogą dzieciom wyrażać emocje, rozwijać myślenie abstrakcyjne oraz budować relacje w grupie.
Podczas zajęć uczniowie będą pracować zarówno indywidualnie, jak i zespołowo, odkrywając swoje talenty i przełamując bariery w komunikacji. Kluczowym elementem innowacji będzie przygotowanie przedstawienia, które pozwoli uczniom na twórcze wyrażenie siebie oraz wzmocnienie poczucia sprawczości i kreatywności.