Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Boruszowicach

Inowacje w roku szkolnym 2019/2020

Monumentalny obraz – w Stulecie Powstań Śląskich – innowacja będąca odpowiedzią na potrzebę ekspresji artystycznej uczniów, potrzebę doskonalenia ich umiejętności plastycznych, a także wzmacniania umiejętności działań zespołowych. Innowacja adresowana jest do uczniów klas IV-VII, którzy pracując zespołowo namalowali Monumentalny obraz upamiętniający 100-lecie Powstań Śląskich. Obraz imponujących rozmiarów (280x100 cm) inspirowany jest malarstwem abstrakcyjnym Pabla Picassa, a zwłaszcza jego Guernicą oraz obrazem Eugene’a Delacrouix Wolność wiodąca lud na barykady. Ten abstrakcyjny obraz w barwach Śląska – odcienie żółci i niebieskiego – uzupełniony o barwy uzupełniające – czerń i biel zawiera elementy kolażu – ilustracje przedstawiające postaci i miejsca związane z historią powstań. Innowacja realizowana była od września do początku listopada 2019 r.

Efekty – obraz namalowany przez uczniów uświetnił obchody rocznicy Powstań Śląskich, czyli Wieczoru dla Małej Ojczyzny i zawisł przy głównym wejściu do szkoły.

Innowację zrealizowały: Marta Kuryło-Pawliczek, nauczyciel plastyki z pomocą Iwony Pilc – nauczycielki historii, która przybliżyła uczniom kontekst historyczny.

 

Gesty i słowa. Zajęcia literacko-teatralne - innowacja adresowana do uczniów klas V-VII odpowiada na potrzebę wychowabia społecznego i stwarza okazję do twórczej ekspresji uczniów. Zajęcia poszerzają wiedzę z zakresu teatru, filmu, literatury i innych dziedzin sztuki. W ramach innowacji uczniowie spotkaja się z ciekawymi ludźmi, wyjadą do teatru, będą brać udział w konkursach i będą mieli możliwośc prezentacji swoich prac oraz wezmą udział w projekcie czytelniczym: Cała Polska czyta dzieciom. Innowacja realizowana jest od października 2019 do 30.05.2020r.

 

Innowację realizują: Ewa Jaruszowic, nauczyciel wspomagający; Małgorzata Nowicka, nauczyciel języka polskiego; Aleksandra Gołkowska, pedagog szkolny

 

Współpraca międzynarodowa w ramach projektów w programie eTwinning - innowacja metodyczno-organizacyjna z języka angielskiego jest odpowiedzią na konieczność rozwijania u uczniów umiejętności sprawnego i swoodnego komunikowania się w języku angielskim przy jednoczesnym wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uczestnicząc w projektach e Twinning uczniowie będą korzystać ze specjalnej platformy Twin Space, która służy do komunikacji, wspólpracy i prezentowania efektów pracy. Uczniowie zrealizują projekty: It's all about me (projekt z Włochami); Everyone should and can be friendly (projekt z Albanią, Jordanią, Rumunią, Włochami, Turcją, Portugalią, Macedonią Północną); What a treasure - I found a friend!(projekt z Włochami, Francja i Gruzją). Innowacja adresowana do uczniów klas VII-VIII realizowana jest od stycznia 2020 do czerwca 2020 r. z zamiarem wznowienia jej realizacji od września 2020 do cerwca 2021 r.

Innowację realizuje - Aleksandra Kołecka, nauczyciel języka angielskiego

 

Dosięgnąć nieba - innowacja programowo-metodyczna obejmująca zajęcia koła astronomicznego - adresowana jest do uczniów klas VII-VIII przejawiających zainteresowania fizyką i astronomią szukających ciekawych form spędzania czasu wolnego. Innowacja realizowana jest podczas zajęć pozalekcyjnych w nietypowych godzinach - po zmroku. Najważniejszą formą pracy będą wieczorne obserwacje nieba poprzedzone pracą z obrotową mapą nieba, poznaniem zjawisk na niebie, internetowych witryn astronamicznych. Uczniowie przy pomocy teleskopu obserwują Księżyc, a dzięki programom do eksperymentów i ćwiczeń (Sky View free) są w stanie obserwować gwiezdne konstelacje.Innowacja realizowana jest od 10 października 2019 do 18 grudnia 2020 r.

Innowację realizuje - Agnieszka Sędek, nauczyciel fizyki

 

Wychowanie do wartości i kształtowanie postaw moralnych i patriotycznych - innowacja realizowana w ramach zajęć pozalekcyjnych dla uczniów klas VII-VIII nastawiona jest na podejmowanie działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego, a zwłaszcza na bezinteresowna pomoc ludziom starszym i chorym. Taka aktywnośc wpływa stymulująco na rozwój osobowości i kształtowanie systemu wartości, w którym ważny jest drugi czowiek, empatia i czerpanie z wzorców osobowych. Innowacja realizowana jest od lutego 2020 do czerwca 2020 r.

Innowację realizują: Iwona Pilc, nauczyciel historii; Kornelia Sobel i Jadwiga Świętek, nauczyciele religii; Ewa Jaruszowic, nauczyciel wspomagający