Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

JAK UŁATWIĆ DZIECKU START W PRZEDSZKOLU?

• Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem.

• Wprowadzaj w domu stały rytm dnia.

• Nie składaj obietnic, których nie możesz wypełnić – nie mów dziecku, że przyjdziesz po nie wcześniej, kiedy jest to niemożliwe.

• Przyzwyczajaj dziecko do urozmaiconych potraw, skończ z rozdrabnianiem pokarmów.

• Wdrażaj dziecko do przestrzegania umów i zasad.

• Przyzwyczajaj do samoobsługi, pozwól dziecku samemu załatwiać potrzeby fizjologiczne, myć ręce, ubierać się.

• Przygotuj dla dziecka wygodny strój do samodzielnego ubierania – dresy, spodenki lub spódniczka na gumkę.

• W przedszkolu przede wszystkim liczy się wygoda (przedszkole to nie "Dom mody" , należy liczyć się z tym ,że dziecko może się pobrudzić.)

• Organizuj dziecku kontakty z rówieśnikami i innymi dziećmi.

• Stosuj w przedszkolu krótkie pożegnania (stwórzcie swój własny „rytuał”). Kiedy przedłużasz pożegnanie, dziecko cierpi dłużej.

• Nie okazuj dziecku własnych rozterek, zostawiając je w przedszkolu, przekazujesz mu wtedy swoje lęki.

• Nie zawstydzaj nigdy dziecka i nie porównuj do rówieśników.

• Ciesz się z jego sukcesów, a porażki traktuj, jako coś naturalnego.

• W razie potrzeby skorzystaj z wspierającej rozmowy z nauczycielem lub psychologiem , który współpracuje z naszym przedszkolem.