Innowacje w roku szkolnym 2023/2024

Wzrok - słuch - smak - węch - dotyk…

Innowacja POZNAJĘ ŚWIAT PO SWOJEMU  jest pomysłem aktywności skierowanym przede wszystkim do uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Jej koncepcja jest odniesieniem do nauczania przez zmysły, doświadczenia, poznawania świata polisensorycznie.

Nawiązuje do dydaktyki Marii Montessori, która pokazała, ze każde dziecko jest ciekawe świata, wystarczy rozbudzić w nim zainteresowanie otaczającym je życiem, pozwalać doświadczać.

Innowacja będzie realizowana na zajęciach takich jak: zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, edukacja muzyczna, plastyczna, wychowanie fizyczne oraz zajęcia bibioteczne, świetlicowe.

Nauczyciele realizujacy innowację: Anna Cupek, Anna Raczka, Aleksandra Paździor, Ewa Jaruszowic, Dorota Bem.

Z BRZECHWĄ ZA PAN BRAT

Działania innowacyjne mają na celu zapoznanie uczniów z twórczością Jana Brzechwy. Wiersze Jana Brzechwy zajmują bardzo ważne

miejsce w poezji dla dzieci.

W atmosferze dowcipu i humoru wzbogacają słownictwo małego czytelnika i uczą go zabawy słowem. Brzechwa zachęca i prowokuje młodego

czytelnika do wysokiej aktywności intelektualnej.

Główny cel projektu to zaszczepienie nawyków czytelniczych i rozwijanie zamiłowania do literatury.

Podjęte przez nas działania mają na celu wdrożenie dzieci do częstych kontaktów z książką, zachęcenie do polubienia czytania,

rozwijanie wyobraźni oraz docenienie piękna i wartości płynących z obcowania z książką.

Innowacja będzie realizowana w trakcie lekcji bibliotecznych, zajęć świetlicowych, a także na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej.

Nauczyciele realizujący innowację: Ewa Jaruszowic, Aleksandra Gołkowska, Dorota Bem, Anna Wasilewska.

Innowacja: „ Wychowanie do wartości poprzez kształtowanie postaw

moralnych i patriotycznych”

Nauczyciele realizujący innowację:

Eleonora Krywalska – nauczyciel j. polskiego, wychowawca kl.8

Iwona Pilc – nauczyciel historii, wos-u, wdż, wychowawca kl. 6

Kornelia Sobel – nauczyciel katecheta

Innowacja ma pomóc w przygotowaniu do aktywnego i twórczego uczestniczenia w życiu społecznym i w życiu narodu, a przede wszystkim uczyć szacunku

dla kultury rodzimej i innych kultur, ma kształtować postawę patriotyzmu, a także aktywować uczniów do działań na rzecz środowiska szkolnego

i lokalnego.

Innowacja PAPIEROWE FANTAZJE

Główną ideą innowacji jest poznanie podstaw sztuki orgiami oraz ich twórcze wykorzystanie przy jednoczesnym rozwoju podstawowych umiejętności uczenia się i usprawniania funkcji percepcyjno-motorycznych (percepcji wzrokowej, słuchowej, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej, sprawności motorycznej).

Podczas zajęć dzieci poznają  historię powstania papieru i sztuki origami, przykłady origami tradycyjnego oraz jego współczesne formy. Nauczą się składać i nazywać podstawowe bazy oraz proste figurki. Tematycznie składane figury będą dostosowane do aktualnej pory roku, świąt i uroczystości. Modele wykonane przez uczestników zajęć będą eksponowane na terenie szkoły. Zajęcia będą odbywały się w świetlicy szkolnej.

Nauczyciele realizujący innowację: Aleksandra Gołkowska, Maria Kolmetz, Anna Rączka.