Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Boruszowicach

Innowacje w roku szkolnym 2022/2023

Innowacja: „Niezwykli bohaterowie, postacie , które nas inspirują”

Lubię opowiedzieć o życiu ludzi, którzy umieli je przeżyć godnie, mimo trudności, mimo klęsk, wojen, wielu nieszczęść. Takich właśnie ludzi wybieram..."

- Aleksandra Ziółkowska –

 

Nauczyciele realizujący innowację:

Iwona Pilc – nauczyciel historii,

Eleonora Krywalska – nauczyciel polonista,

Kornelia Sobel – nauczyciel katecheta

Innowacja , poprzez poznanie historii wybitnych postaci, ma pomóc w przygotowaniu do aktywnego i twórczego uczestniczenia w życiu społecznym i w życiu narodu, a przede wszystkim uczyć szacunku dla kultury rodzimej i innych kultur, ma kształtować postawę patriotyzmu.

Innowacja rozwija także zainteresowania uczniów.

 

 

INNOWACJA PEDAGOGICZNA Pory roku w plastyce

Nauczyciele realizujący innowację:

Ewa Jaruszowic – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Aleksandra Gołkowska – pedagog szkolny

Dorota Bem – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej


Zajęcia innowacyjne odbywają się w ramach lekcji plastyki oraz zajęć świetlicowych.

Niniejsza innowacja ma na celu ukierunkowanie pracy ucznia na kreatywne i twórcze myślenie z wykorzystywaniem na zajęciach materiałów naturalnych i wtórnych.

Ważnym celem innowacji jest także rozwijanie zainteresowań i odkrywanie talentów, rozwijanie współpracy w grupie i rozbudzanie chęci do działania w atmosferze swobody. Zadaniem działań innowacyjnych jest motywowanie i zachęcanie uczniów do samodzielnego myślenia oraz do wyrażania swojej osobowości poprzez twórczą ekspresję.




 

Innowacja "Słowo – ruch – dźwięk… Teatr w świecie wartości"

Działanie innowacyjne zakłada aktywności arteterapeutyczne i wspierające rozwój zainteresowań, ma także na celu odkrywanie talentów oraz wzmacnianie u uczniów poczucia dumy z własnych działań i osiągnięć.

Autorki innowacji (Martyna Ecler-Pasku, Aleksandra Paździor, Aleksandra Gołkowska, Ewa Jaruszowic) pragną zainteresować uczniów teatrem oraz sztuką muzyczną (tańcem, śpiewem) w różnych odsłonach.

Efektem innowacji będzie na pewno lepsze zrozumienie przez uczniów korelacji aktywności ruchowych, słów oraz dźwięków w zawodach związanych z teatrem, filmem, sztuką widowiskową. Ponadto aktywności muzyczne oraz teatralne (zarówno recytatorskie, jak i wokalno-taneczne) sprzyjają wzmożonej koncentracji, ćwiczą więc i wzmacniają umiejętność zapamiętywania.

            Podsumowaniem innowacji będzie spektakl muzyczno-taneczny zaprezentowany na forum społeczności szkolnej. Tymczasem w tym półroczu uczniowie tańczą na przerwach i lekcjach WF-u, dużo śpiewają podczas lekcji muzyki, na zajęciach chóru i konsultacjach wokalnych, jak również tworzą sztuki teatralne na lekcjach języka polskiego, a także recytują oraz przygotowują szkolne przedstawienia.

Ponadto wiele działań arteterapeutycznych w zakresie ruchu i dźwięku dzieje się w szkolnej świetlicy.

 

 

 

Innowacja "Mity, legendy i podania słowiańskie. O życiu, wierzeniach i tradycjach dawnych Słowian"

 

Ta innowacja ma na celu zapoznanie uczniów z mitologią przodków – dawnych Słowian, którzy zamieszkiwali polskie ziemie jeszcze przed powstaniem państwa Mieszka I. Zajęcia w ramach innowacji poświęcone są pokazaniu, jak wiele wiemy i ile jeszcze nie wiemy na temat wierzeń naszych dawnych przedchrześcijańskich przodków, a także przyjrzeniu się podobieństwom i różnicom tych wierzeń względem mitologii greckiej i rzymskiej.

Uczniowie dowiadują się, jak wyglądało życie codzienne dawnych Słowian, poznają tajniki dawnej kuchni, mody, prac domowych i tradycji.

Projekt zakłada zapoznanie się ze słowiańską literaturą dla dzieci i młodzieży oraz polskimi słowiańskimi legendami.

 

Autorką innowacji jest pani Martyna Ecler-Pasku.