Wieczór dla Małej Ojczyzny_podsumowanie

Utworzono dnia 17.11.2022

„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość” (Jan Paweł II)

Te znamienne słowa patrona szkoły stały się refleksją towarzyszącą ważnej uroczystości, która 15 listopada odbyła się w naszej szkole. Wieczór dla Małej Ojczyzny, reaktywowany po dwóch latach nieobecności spowodowanej pandemią,  był pretekstem do spotkania, do wspomnień, do bycia razem. Społeczność szkoły podstawowej gościła w swoich murach trzy pokolenia – uczniów, rodziców, dziadków – ponieważ nasze spotkanie było jednym z wydarzeń upamiętniających rok Jubileuszu Stulecia powołania szkoły polskiej w Boruszowicach. To wydarzenie zgromadziło wielu gości. Wśród nich wymienić należy wójtów Gminy Tworóg, Doradcę Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, przedstawicieli Nadleśnictwa w Brynku, przedstawiciela Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. W spotkaniu wzięli również udział najstarsi emerytowani nauczyciele SP w Boruszowicach.

Zaproszeni goście, uczniowie i rodzice oraz wszyscy przybyli na uroczystość mieszkańcy mieli okazję obejrzeć spektakl poetycko-muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły poświęcony trudnej historii Górnego Śląska, wysłuchać wykładu Pana Andrzeja Eclera o historii szkolnictwa na terenie sołectw Boruszowic i Hanuska oraz Mikołeski, a także wysłuchać koncertu Zespołu Akordeonistów pod kierunkiem Pana Maksymiliana Treli – muzyka i sportowca.

Wszyscy uczestnicy zostali zaproszenia do obejrzenia wystawy fotografii poświęconej historii szkoły w Boruszowicach, która znajduje się w Izbie Regionalnej.

Po uroczystości zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dobrowolne datki zebrane przez Szkolny Wolontariat i Radę Rodziców podczas poczęstunku przeznaczone zostały na leczenie Oliwii, mieszkanki miejscowości poszkodowanej w wypadku.

Wieczór dla Małej Ojczyzny jest jednym z wielu punktów Roku Jubileuszu. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości. Już dziś zapraszamy na kolejne wydarzenia, o których będziemy informować. Jesteśmy przekonani, że takie wydarzenia podkreślają wartość wspólnoty, wartość pamięci o przeszłości.

Wierzymy, że pamięć o przeszłości jest ważna nie tylko dla nas dorosłych, daleko ważniejsza jest dla dzieci. To im dedykujemy ten rok i te uroczystości, których przeżywanie oznacza otwarcie na kardynalne wartości – na dobro, prawdę i piękno.

Wieczór dla Małej Ojczyzny-podsumowanie.

Utworzono dnia 17.11.2022, 17:18

ZAŁĄCZNIKI: