Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Boruszowicach

Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji
i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

            Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2022 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

            Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych
i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

            Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

            W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych
i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

            Zespół Szkolno – Przedszkolny w Boruszowicach Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w łącznej wysokości 60000,00zł. Do dnia 31 sierpnia 2022 r. wydano 100% ww. środków, tj. 60000,00 zł na zakup wyposażenia wg poniższej specyfikacji:

  • Drukarka 3D wraz z akcesoriami (filamenty)
  • Pakiet filamentów Sygnis Edu Lab 3D
  • Zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami UNO Starter Kit
  • Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1 898D
  • Aparat fotograficzny Sony RX100 III
  • Statyw do aparatu i kamery
  • Mikroport Saramonic Blink 500 B1
  • Zestaw oświetleniowy: Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką
  • Mikrofon kierunkowy Saramonic SR-M3
  • Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
  • Laptop DELL Vostro V3591 i3-1005G1/8GB/256SSD/DVD/Win10Home/15,6
  • Tablica szkolna tryptyk biała lakierowana
  • Mata edukacyjna Abilix
  • Robot Abilix Krypton 4
  • Pracownia Robotyki SkriLab
  • Klocki Gigo - robot
  • Klocki Gigo - zestaw do programowania S4A
  • Klocki Gigo - inteligentny sterownik

 

            Ww. wyposażenie wykorzystane zostanie do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci przy użyciu najnowszych technologii w ramach programu „Laboratoria przyszłości” oraz doposażenia
i unowocześnienia bazy szkolnej.

 

            Drukarka 3d wraz z laptopem pozwoli na wydruk m. in. własnych, stworzonych przez uczniów projektów, narzędzi dydaktycznych i pomocy naukowych, pamiątek, nagród i upominków – z gotowych projektów, jak i stworzonych podczas zajęć, elementów makiet, wynalazków
i modeli, które mogą zostać wykorzystane podczas lekcji, w pracy projektowej lub prezentacji.

 

            Stacja lutownicza HOT AIR umożliwi naukę lutowania podczas zajęć technicznych.

            Aparat fotograficzny z funkcją nagrywania oraz akcesoria w postaci; statywu, lamp, mikrofonu, mikroporytu i gimablu umożliwi naukę fotografowania i filmowania oraz pozwoli stworzyć niezapomniane materiały z życia szkoły i uczniów

            Pracownia Robotyki SkriLab oraz Roboty Abilix Krypton 4 będą wykorzystywane do realizowania podstawy programowej dla przedmiotów „zajęcia komputerowe” oraz „informatyka” zgodnie z wymaganiami określonymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Dzięki stale rozwijanej i aktualizowanej bazie scenariuszy (dostępnej online), robot może zostać wykorzystany również do nauki matematyki, geografii, fizyki czy nawet języków obcych.
Robot edukacyjny SkriBot sprawdzi się także jako urządzenie wspierające rozwój dzieci
w świetlicy szkolnej.

 

 

AKTUALNOŚCI:

Lekcja informatyki z klockami GIGO – ROBOT

Utworzono dnia 09.11.2023

Klasa czwarta na lekcji informatyki zgłębiała tajniki inżynierii i robotyki podczas pracy z klockami Gigo – robot.

czytaj dalej na temat: Lekcja informatyki z klockami GIGO – ROBOT

Rozwijanie kreatywności z klockami SkriKit

Utworzono dnia 31.10.2023

Klocki SkriKit pomagają rozwijać zdolności manualne, a także pobudzają wyobraźnię i kreatywność. 

czytaj dalej na temat: Rozwijanie kreatywności z klockami SkriKit

Mapa Karier z robotem SkriBot

Utworzono dnia 10.10.2023
Mapa Karier z wykorzystaniem robota
„Moja praca to w dużej mierze praca detektywistyczna, jestem trochę jak Sherlock Holmes. Oglądam, analizuję, gromadzę dowody(…)”.
czytaj dalej na temat: Mapa Karier z robotem SkriBot

Diabelskie młyny

Utworzono dnia 21.06.2023
Diabelskie młyny!
W ramach Laboratoriów Przyszłości na lekcjach informatyki uczniowie klasy 4 w kilkuosobowych grupkach przystąpili do budowy diabelskich młynów.
czytaj dalej na temat: Diabelskie młyny

Lekcje z klockami Gigo

Utworzono dnia 18.06.2023
 
W ramach Laboratoriów Przyszłości na lekcjach informatyki uczeń klasy 7 dokończył  budowę helikoptera z klocków Gigo. Napisał także specjalne oprogramowanie, dzięki któremu możliwe było (po wciśnięciu odpowiedniego klawisza na klawiaturze laptopa) poruszanie śmigłem helikoptera oraz jego podnoszenie bądź opadanie.
czytaj dalej na temat: Lekcje z klockami Gigo

Projektowanie robotów

Utworzono dnia 31.05.2023

W ramach Laboratoriów Przyszłości na lekcjach informatyki uczniowie klasy 7 w kilkuosobowych grupach przystąpili do budowy helikopteróz klocków Gigo.

czytaj dalej na temat: Projektowanie robotów